Preskočiť na hlavný obsah

Byť ženou, sebaláska a iné drísty

Algoritmy v poslednej dobe nestačia rátať, koľko príspevkov s hashtagom #sebalaska či #selflove  vychádza, nehovoriac o tonách popísaného papiera, čo končí v zbere po každom vydaní ženského časopisu. A ja sa pýtam - fakt? Fakt sa všetky máme rady, prijímame svoje faldy, odstávajúce uši, svoje zlozvyky, mizérie a blbé nálady?

No, akože fakt nie, ukážte mi vyrovnanú ženu, čo je so sebou spokojná, usmieva sa na celý svet, číta knihy o sebarozvoji alebo o rozvoji svojho dieťaťa, ak nejaké má a ja jej kúpim zmrzlinu (aby mohla so sebou zas byť trochu nespokojná, hh). 

Viac ako články o dokonalých ženách, čo sa dokonale sebaprijali, ma zaujíma to, čo je za tým, to smutné, trápne a nedokonalé, čo môže znamenať čokoľvek iné než sebaprijatie. Minule som počula, že ktorási zvýšila konzumáciu mandlí, lebo vraj zväčšujú prsia. No fakt. K tomu príbeh mojej matky zo socíku: "Prídem ti ja do triedy, my všetky v puberte a Kveta mi šepká: 'Pozeraj na Vieru, jaké má prsia. Som počula, že si treba natierať prsia cibuľou, ak chceš, aby ti také narástli. No ona si ich isto natiera, kukaj.'" Kto vie, možno si Kveta šetrila ťažko vydreté bony a vymieňala ich za cibule na trhu.

Spomínam si na deň svojej stužkovej, keď som revala pol dňa, lebo som bola malá a tlstá a ešte k tomu som aj mala devätnásť rokov, čo sa vlastne ani nezmenilo okrem toho krásneho veku a zmeškala som kaderníčku a kozmetičku v jednom a polhodinu pred stužkovou som si uvedomila, že tam vlastne chcem ísť, tak som si nakreslila dve picassovské linky na oči, trošku si prehrabla vlasy a namaľovala ústa a vyrazila sa baviť, síce malá a tlstá, ale pre zmenu nie v pyžame, ale v šatách. 

Tiež si spomínam na to, ako som si raz skúšala v sekáči krásny trenčkot, fakt pekný, taký, ako nosia všetci tí sexi vyšetrovatelia v kriminálkach v telke, ale ženský, lebo aj akoby so sukničkou, ale ledva som ho zapla na prsiach a mama sa ma cez kabínku opýtala: "No ako? Sedí ti?" a ja, cez zuby, nasratá: "DO POPUKU!!!" Mama sa smiala, lebo vie, lebo má päť dcér a pani sekáčnička nás obe presviedčala, že mi super sedí, že to, že neviem dýchať, je len jeden zo zanedbateľných sprievodných javov.

Ja vám neviem, ja mám štyri sestry, ale ani jedna nie je stopercentne so sebou spokojná, tu falda, tam falda, tu mastný ksicht, tam mastný ksicht, ale spokojnosť nikde a kamarátky detto, či tučné, či chudé, či príťažlivejšie alebo menej príťažlivé, ani jedna nedošla do tej bájnej krajiny sebalásky, ale stále ma baví počúvať tie hlúposti o last minute diéte zo senného lista, ktorá je všeličo, ale hlavne napínavá, o tom, ako si svojpomocne zväčšujeme prsia, zmenšujeme žalúdky, kreslíme jemne na pery, aby boli červenšie... lebo všetko sa zdá byť lepšie, ako naša prirodzená krása, ako naše faldy a instagramové sebaprijatie.

Komentáre

  1. Na slovo sebeláska jsem už úplně alergická! Stejně tak seberozvoj, osobní rozvoj a další kecy. Ach jo, lidi, čiňte se tak, abyste se sebou mohli být spokojení, ale nedělejte z toho módu nebo životní styl.
    A coo, ty bys chtěla v oblečení dýchat? To nevíš, že se pro krásu musí trpět? :D

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. presne tak, tieto slová vyčiarknuť zo slovníka :) haha, k obtiahnutému kabátu ešte vysoké topánky a budem trpieť, ale budem krásna :D

      Odstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Randiť či nerandiť, to je otázka

 V auguste som písala o tom, aká nešťastná je situácia na trhu s nezadanými mužmi po dvadsaťpäťke a určite vás neprekvapí, ak poviem, že osem mesiacov po to nie je o nič lepšie. Dnes o mamičkároch  a upratovačoch (svojich) hláv.   Že sa človek nemusí zoznamovať len cez zoznamky som pochopila v okamihu, keď som si na dovolenke začala písať s chalanom, ktorého som spoznala cez svoj knižný instagram. Párkrát sme si už predtým písali a začali sme si písať viac, páčili sa mi jeho názory, obkecy na rôzne témy aj pokérované ruky. Dohodli sme sa, že sa po dofči stretneme, stretli sme sa, začali sme randiť, robila som mu tapas aj sangríu, dobre bolo, aj sme sa nasmiali, aj toho dosť narozprávali.  A potom to prišlo, po pár stretnutiach, že si musí upratať v hlave. Podotýkam, že chlapec sa ma po troch rande opýtal, či sme teda spolu, čo som nečakala (a asi ani nikdy nezažila). Dôvod upratania si v hlave nie celkom nejasný, vraj som inteligentná, milá a strašne vtipná, ale skrá...

Quo vadis, začínajúca učiteľka?

 V septembri som začala učiť na gymnáziu. Na rozbeh som dostala dve skupiny - pokročilých prvákov a začiatočníkov druhákov. Prvé hodiny boli zvláštne, veľmi zvláštne; puberťáci vo veku 14 až 16 rokov na mňa zvláštne zazerali (až som si niekedy pripadala, že som im zjedla na večeru psa alebo čo) a boli dosť skeptickí ako voči mne, tak aj voči predmetu - vôbec nevyzerali nadšene z toho, že sa idú učiť taký krásny jazyk, ako je španielčina.  Hneď na začiatku som spravila osudovú chybu - prvákom som povedala, koľko bodov mali z rozradzovacích testov, ktoré robili na prijímačkách. Moja neistota rástla a ich tiež, pridali sa aj komentáre o tom, že na online sa toho toľko nenaučili, že si neveria a podobne. Snažila som sa ich povzbudzovať, že to také hrozné nebude, že toho určite veľa vedia a že to bude fajn, ale myslím, že občas tomu sami neverili.  A tak sme začali bojovať - niekedy s veternými mlynmi, inokedy v príjemných poveternostných podmienkach. S druhákmi, ktorí značne ...

Školský klub detí alebo čo mi nikto nikdy nepovedal o deťoch

  Daj si pozor na želania , hovorí názov akejsi motivačnej knihy a vravím to aj ja. Chcela som dieťa - jedno biologické alebo adoptívne a dostala som vyše dvadsať cudzích.  Myslela som si, že som majsterka sveta, lebo človek, čo má piatich súrodencov, čo-to odopatrované aj u ich detí a skúsenosti s učením aj asistovaním puberťákom si myslí, že je ohľadom detí naozaj profík, ale hahahahah. Ako strašne som sa mýlila! Nikto mi nikdy nepovedal, že starostlivosť o deti v školskom klube zo mňa spraví ženu, čo celý deň zlatíčkuje  a chodí spávať o pol desiatej, lebo po celom dni nevládze udržiavať inteligentnú dospelú konverzáciu. Nikto mi nikdy nepovedal, koľko také deti vo veku od šiestich do ôsmich rokov plačú; plačú kvôli ukradnutým pokémonom, kvôli vypadnutému zubu, kvôli tomu, že vypadli zo stoličkového tanca, z únavy, kvôli tomu, že chcú ostať vonku dlhšie či preto, že ste im práve držali desaťminútovú kázeň na tému Prečo druhá cé celý deň žaluje a prečo to musím počúvať...