Preskočiť na hlavný obsah

Žena, zn.: Ohrozená

Nedávno som vstala a už na mňa vyskočilo zo desať hashtagov, všetky hovoria to isté, každý má doma sedieť na riti, ďalšie fotečky a príspevky nielen mileniálov pojednávajú o dôležitosti rúška a jeho správneho slovenského skloňovania- je neodpustiteľné pripúšťať do slovenčiny bohemizmy (ale hrúbku spraviť môžete, to je iný prípad). Nebudem hovoriť o tom, ako ma to už celé
serie, lebo som o tom hovoriť nechcela, poznamenám už iba, že človek občas nevie, či by pomohla kombinácia konskej dávky xanaxu a boxovací mech zavesený tak, aby naň dočiahol ohľadom celej tej zúfalej situácie, o ktorej snáď raz budeme vykladať vnúčatám.

Viete, čo je podľa mňa ale horšie ako vírusy, chrípky, pohlavné choroby a iné? To, aké sme ohrozené celoživotne, nielen pár mesiacov kýchaním, smrkaním a podávaním si rúk.

Pár mesiacov dozadu, konkrétne v novembri, sa stala ohavná vražda mladej učiteľky. Štyri mesiace potom sa akoby zľahla zem po celom prípade, občas ho pripomenie už len bulvárny denník, keď má slabé čísla. Pri rýchlosti našich policajných orgánov sa zdá, že prípad sa (ak vôbec) vyrieši najskôr možno o dva roky, ako to bolo aj v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice.

Pár dní po zverejnení prípadu mi z viacerých strán prišiel hoax, o ktorom sme vtedy nevedeli, že to je hoax -, ktorý nás upozorňoval na psychopata, čo sa pohybuje po hlavnom meste a podobným spôsobom ubližuje ženám. Pamätám si na tú bezmocnosť, na zúfalé "hladkanie" slzáka vo vrecku, keď som chodievala nielen večernými ulicami sama, na hrôzu, keď som si predstavila, že také veci sa nedejú len v Texaskom masakri motorovou pílou.. Kolektívnu paniku sme si predávali ďalej, až kým sme nezistili, že to bol výmysel a nezačali sa jedovať, ktorá hyena také niečo vymyslí a úmyselne zaseje strach nielen v ženách, ale aj v ich partneroch, otcoch, kamarátoch..

Od malička nás upozorňujú, aby sme nebrali cukríky od cudzích ujov a tiet, aby sme po tme nebehali po sídlisku, nenastupovali s cudzími do auta.. Skrátka, aby sme sa vyhýbali grimmovským vlkom, čo vari odnepamäti na nás striehnu a občas aj zaútočia, niekedy slovne, inokedy, bohužiaľ, aj fyzicky. Vyhýbame sa sexistickým narážkam v krčmách, vlakoch či autobusoch a v drvivej väčšine prípadov sme na ne samy, pretože sa nás nikto nezastane a nezmierni naše utrpenie.

Fotíme sa s rúškami na spotených papuliach, píšeme, ako ostávame doma, ale neregistrujeme pravidelné bitky od susedov pod nami. Úzkostlivo dezinfikujeme kľučky a nadávame na ľudí, čo behajú na hrádzi. A akosi sme zabudli na to, že vírus pominie. Že onedlho sa nás naše potomstvo bude pýtať, či je to nejaké vtipné slovíčko v esperante. Ale útoky na ženy, ohrozený a ničím a nikým nechránený druh, tie tu ostanú navždy.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Randiť či nerandiť, to je otázka

 V auguste som písala o tom, aká nešťastná je situácia na trhu s nezadanými mužmi po dvadsaťpäťke a určite vás neprekvapí, ak poviem, že osem mesiacov po to nie je o nič lepšie. Dnes o mamičkároch  a upratovačoch (svojich) hláv.   Že sa človek nemusí zoznamovať len cez zoznamky som pochopila v okamihu, keď som si na dovolenke začala písať s chalanom, ktorého som spoznala cez svoj knižný instagram. Párkrát sme si už predtým písali a začali sme si písať viac, páčili sa mi jeho názory, obkecy na rôzne témy aj pokérované ruky. Dohodli sme sa, že sa po dofči stretneme, stretli sme sa, začali sme randiť, robila som mu tapas aj sangríu, dobre bolo, aj sme sa nasmiali, aj toho dosť narozprávali.  A potom to prišlo, po pár stretnutiach, že si musí upratať v hlave. Podotýkam, že chlapec sa ma po troch rande opýtal, či sme teda spolu, čo som nečakala (a asi ani nikdy nezažila). Dôvod upratania si v hlave nie celkom nejasný, vraj som inteligentná, milá a strašne vtipná, ale skrá...

Quo vadis, začínajúca učiteľka?

 V septembri som začala učiť na gymnáziu. Na rozbeh som dostala dve skupiny - pokročilých prvákov a začiatočníkov druhákov. Prvé hodiny boli zvláštne, veľmi zvláštne; puberťáci vo veku 14 až 16 rokov na mňa zvláštne zazerali (až som si niekedy pripadala, že som im zjedla na večeru psa alebo čo) a boli dosť skeptickí ako voči mne, tak aj voči predmetu - vôbec nevyzerali nadšene z toho, že sa idú učiť taký krásny jazyk, ako je španielčina.  Hneď na začiatku som spravila osudovú chybu - prvákom som povedala, koľko bodov mali z rozradzovacích testov, ktoré robili na prijímačkách. Moja neistota rástla a ich tiež, pridali sa aj komentáre o tom, že na online sa toho toľko nenaučili, že si neveria a podobne. Snažila som sa ich povzbudzovať, že to také hrozné nebude, že toho určite veľa vedia a že to bude fajn, ale myslím, že občas tomu sami neverili.  A tak sme začali bojovať - niekedy s veternými mlynmi, inokedy v príjemných poveternostných podmienkach. S druhákmi, ktorí značne ...

Školský klub detí alebo čo mi nikto nikdy nepovedal o deťoch

  Daj si pozor na želania , hovorí názov akejsi motivačnej knihy a vravím to aj ja. Chcela som dieťa - jedno biologické alebo adoptívne a dostala som vyše dvadsať cudzích.  Myslela som si, že som majsterka sveta, lebo človek, čo má piatich súrodencov, čo-to odopatrované aj u ich detí a skúsenosti s učením aj asistovaním puberťákom si myslí, že je ohľadom detí naozaj profík, ale hahahahah. Ako strašne som sa mýlila! Nikto mi nikdy nepovedal, že starostlivosť o deti v školskom klube zo mňa spraví ženu, čo celý deň zlatíčkuje  a chodí spávať o pol desiatej, lebo po celom dni nevládze udržiavať inteligentnú dospelú konverzáciu. Nikto mi nikdy nepovedal, koľko také deti vo veku od šiestich do ôsmich rokov plačú; plačú kvôli ukradnutým pokémonom, kvôli vypadnutému zubu, kvôli tomu, že vypadli zo stoličkového tanca, z únavy, kvôli tomu, že chcú ostať vonku dlhšie či preto, že ste im práve držali desaťminútovú kázeň na tému Prečo druhá cé celý deň žaluje a prečo to musím počúvať...